Po Vianociach u nás obvykle začnú krabice s hračkami praskať vo švíkoch. Pár darčekov od rodičov, k tomu niekoľko hračiek od starých rodičov, krstných rodičov a známych; a ak máte detí viac, vyzerá to na inváziu hračiek. Sú všade!

Preto som sa rozhodla vačšinu hračiek schovať, a ponechať len zopár dieťaťu k dispozícii na hranie. Ako sa to osvedčilo?

Schovávať a rotovať hračky nie je žiadny môj výmysel, dokonca existujú štúdie a príručky pre rodičov, ako správne rozdeliť a striedať dostupné hračky. Ak by vás zaujímalo pravidlo 6 hračiek alebo 80-20, môžte si viac prečítať v Simlicity Parenting. Žial, ja som sa však k tejto metóde striedania hračiek dostala až po vlastných skúsenostiach, bez odbornej literatúry. Prestalo ma baviť neustále zbieranie hračiek po byte, ktorých množstvo s vekom exponenciálne pribúdalo. Niekedy som mala pocit, že dieťa najviac baví to rozhadzovanie hračiek von z krabíc (pozn. máme 15mes. a 3,5 ročné dieťa).

  • No našla som vlastný systém – spočiatku som rozdelila hračky do krabíc a kontainerov, ktoré som umiestnila do rôznych miestností po byte. V jednej izbe mám prevažne knižky, ktoré spoločne čítame na posteli počas dňa. V obývačke väčšie hračky, ktoré ide v prípade návštevy rýchlo upratať a v detskej izbe lego, hudobné či edukačné hračky v samostatných krabiciach. Počas dňa sa presúvame z jednej izby do druhej a meníme aktivity, to dieťa zabaví a aspoň sa nenudí.
  • Minimalizovala som počet voľne dostupných hračiek v kontaineroch. Tým pádom sa dieťa hrá s menej hračkami a je viac donútené použiť vlastnú vynalizavosť. Menej hračiek znamená aj menej upratovania 🙂
  • Nové hračky kupujem minimálne a v zmysle zero waste sa snažím sa čo najviac hračiek posunúť ďaľším deťom, ktoré potešia.
  • Dostupné hračky striedam každé dva týždne. Dieťa to vždy motivuje hľadať nové hračky v krabiciach a podporuje jeho fantáziu.
  • Tajný tip – „zabudnuté hračky“ . Niektoré menšie hračky (autíčko, knižka, elektornické hračky) mám odložené výradne na cestovanie – nové hračky takéto nové hračky vedia spríjemniť dlhú cestu autom či čakanie na letisku.

Skúšali ste aj vy takto experimentovať?