Dubaj s deťmi, áno či nie

Dubaj je túto zimnú sezónu veľmi populárna destinácia slovenských rodín. Prispievajú k tomu nielen nové dostupnéh letecké spoje, relatívne krátky let do tepla, biele pláže, bezpečná lokalita, ale aj výstava EXPO 2020, ktorá potrvá do konca Dubaj sme navštívili prvýkrát s malými deťmi a rozhodla som sa vám vyzdieľať niekoľko tipov, ktoré vám pobyt spríjemnia.

Cestujeme do Dubaja

Do Dubaja momentálne letí viacero spoločností – Smartwings z Bratislavy, nízkonákladové Flydubai a Wizzair z Budapešti a Emirates Airlines z Viedne. Pri výbere leteniek je nielen potrebné sledovať konečnú cenu, ale aj časy letov, batožinu, občerstvenie v cene ako aj poplatky storne/zmene letenky. Práve nízkonákladové spoločnosti odlietajú z letisiek príliš skoro, dopravu na letisko môže byť nekomfortná. Navyše základná letenka Smartwings (letí 1x do týždňa) z Bratislavy neobsahuje ani podpalubnú batožinu ani občestvenie počas 5,5 hodinovej cesty do Dubaja.

Do Dubaja momentálne letí viacero spoločností – Smartwings z Bratislavy, nízkonákladové Flydubai a Wizzair z Budapešti a Emirates Airlines z Viedne. Pri výbere leteniek je nielen potrebné sledovať konečnú cenu, ale aj časy letov, batožinu, občerstvenie v cene ako aj poplatky storne/zmene letenky. Práve nízkonákladové spoločnosti odlietajú z letisiek príliš skoro, dopravu na letisko môže byť nekomfortná. Navyše základná letenka Smartwings (letí 1x do týždňa) z Bratislavy neobsahuje ani podpalubnú batožinu ani občestvenie počas 5,5 hodinovej cesty do Dubaja.

Najlepšia lokalita na ubytovanie pre rodiny s deťmi v Dubaji

Dubaj je rozľahlé veľkomesto, napriek tomu že jeho infraštruktúra je veľmi rozvinutá, oplatí sa hľadať ubytovanie v lokalite, v ktorej budete tráviť najviac času. Našou podmienkou bola blízkosť pláže na pešo ako aj chodníky a nie veľmi rušná doprava. Zvolili sme oblasť Dubai Marina, menší prístav pretkaný promenádou a vyhliadkami na pláž (The Beach alebo Jumeriah Residence Beach), koleso Ain Dubai či mrakodrapy.

Dubai Marina - ideálne ubytovanie pre rodiny s deťmi
Dubai Marina obkolesená 8km promenádou ponúka kaviarne, ihriská. športové vyžitie. V tejto oblasti je množstvo rezidenčných apartmánov.

V tejto oblasti možno nájsť luxusné hotely ako aj širokú ponuku prenájmu apartmánov. Je to ideálna oblasť pre rodiny s deťmi, ponúka skvelú infraštruktúru – obchody, supermarket, reštaurácie a kaviarne, ihriská a výhľady. Pláž s bielym pieskom je čistá, verejná, s nízkym spádom do mora.

Vyhliadkové koleso Ain Dubai
Vyhliadkové koleso Ain Dubai je v noci nasvietené v krásnych farbách. Vždy večer nás navyše potešila dronová šou.

Ale naspať k ubytovaniu… Pôvodne sme apartmnány hľadali cez Airbnb, no nakoniec sme oslovili lokálnu agentúru LUX Holiday Home, ktorá sa zaoberá prenájmom apartmnánov v oblasti. Rovnaký aparmán, ktorý sme našli cez Airbnb agentúra ponúkala aj na priamo asi 15% lacnejšie (pri podmienke vratnej kaucie).

Toto bol náš apartmán s luxusným výhľadom na palmový ostrov.

Apartmány boli celkovo nielen cenovo výhodnejšie ako hotelové ubytovanie, no poskytovali všetok hotelový komfort – recepciu, bazén, balkón s výhľadom, posiľňovňu, uteráky a kozmetiku na izbe, upratovanie… Vzhľadom na to, že sme plánovali stráviť väčšinu času mimo apartmánu bolo celkom komfortné pripraviť si raňajky doma v čase kedy nám to vyhovuje, či uvariť deťom obľúbenú kašu na večeru.

Aktivity s deťmi v Dubaji

Kde začať? Mali sme 7 dní počas ktorých sme stihli pobudnúť na pláži, navštíviť staré mesto s trhmi, Dubai downtown so všetkými atrakciami, Expo 2020 aj púštne safari. Náš pôvodný plán bol síce akčnejší, no museli sme logistiku prispôsobiť počasiu aj spolupráci detí.

V prvom rade sa bolo treba prispôsobiť na časový posun (+3 hodiny), v našom prípade to znamenalo vstávanie o 10hod ráno. Toto boli aktivity ktoré sme dokázali zvládnuť a odniesť si pár zážitkov:

1. deň: Pohoda na pláži a spoznávanie okolia

The Beach a JBR Beach – populárna verejná pláž s promenádou a množstvom športových aktivít. Ideálna pre rodiny s deťmi.Biele pláže Dubaja s luxusnými výhľadmi.

2. deň: Dubai Downtown: Burj Khalifa – Dubai Mall – Dubai Fountain.

Pred návštevou Burj Khalifa vám odporúčam zakúpiť si lístky cez internet na vopred stanovený čas. Pripravte sa na veľa chodenia a čakanie vo frontách, a to aj v prípade, ak máte lístok vopred zakúpený. Najviac ľudí prirodzene stretnete popoludní, oplatí sa totiž naplánovať návštevu tak, aby ste z vyhliadky zažili denný a nočný Dubaj. Pozor však, ak plánujete návštevu v dopoludňajších hodinách, je možné, že mesto bude zahalené do oparu a váš výhľad bude obdmedzený.


Do Burj Khalifa sa najjednoduchšie dostanete pomocou nadchodu do Dubai Mall a následne blúdením po obrvskom nákupnom centre (treba sa dostať na prízemie ku východu ku fontánam. Kým sme správnu cestu našli, sme naozaj veľmi poblúdili. Cesta nadchodom od stanice metra po nákupné centrum Dubai Mall trvá asi 20 minút a odporúčam vám zastaviť sa na tureckej zmrzline. Ďalšia rada – do Burj Khalifa nemožno zobrať so sebou občerstvenie ani kočík – ten musíte odožiť v šatni.

Typický výhľad na fontánky z 125. poschodia Burj Khalifa

Po 18.00 hodine na námestí ožije fontána Dubai Fountain veľkolepým hudobným a svetelným predstavením každých 20 minút. Táto atrakcia opať láka mnoho ľudí a prístup ku fontáne je regulovaný. Pre najbližší kontakt s fontánou je dostupná atrakcia Dubai Fountain Boardwalk, plávajúca plošina 15AED na ktorej si predstavenie môžete vychutnať z prvej rady. Toto bola jediná atrakcia, na ktorú sme nemuseli čakať v rade.Velkolepá hudobná a svetelná šou Dubai Fountain od 18.00 deti mimoriadne bavila.

V prípade ak nemáte výhľadov na veľkomesto dosť, môžete sa zastaviť vo Sky Views Observatory, ktoré je umiestnené priamo na metre Burj Khalifa – Dubai Mall. Sky Views Observatory je presklenná plocha na 52. poschodí, vďaka ktorej si vychutnáte výhľady na okolie až k pobrežiu.Nočný Dubaj z vyhliadky Sky Views Observatory priamo na zastávke metra Burj Khalifa – Dubaj Mall.

Ak nemáte strach, môžete sa poprechádzať po podlahe zo ztvrdeného skla alebo spustiť sa zo presklenenej šmykľavky z 53. na 52. poschodie.Prejdite sa po sklenenej stene vo výške 52. poschodia. Alebo vyskúšate šmykľavku v oblakoch?

3. deň: Deira, staré mesto, Golden Souq

Tretí deň patril návšteve starého mesta, časti Deira a jej trhov. Najpopulárnejší je zlatý trh (Golden Souk), no mňa viac zaujal trh s koreninami, parfémami a bylinkami. Tieto tradičné trhoviská boli snáď jediné miesto, kedy sme potrebovali hotovosť.Zlatý trh v časti Deira musíte navštíviť, no nás očarili bylinky a korenie. Vanilka, škorica, mentol, šafrán, sušené ovocie a orechy – ideálny suvenír. Ak sa chcete vyhnúť špičke, odporúčam navštíviť hneď popoludní.

Deti však túlanie sa po úzkych prevoňaných uličkách nezaujalo, preto sme nasadli na starodávny čln Abra a za 1 AED sa previezli na druhú stranu starého mesta, kde na vás čaká mešita, múzeum a veľké množstvo lokálnych reštaurácii.Abra – tradičný prevoz cez kanál. Fascinujúci kontrast s jachtami a moderným Dubajom.

4. deň: Madinat Jumeriah & Burj Al Arab, prípadne Kite Beach – La Mer Beach

V tento deň sme navštívili lokalitu Madinat Jumeriah, kanálmi obkolesené hotelové a obchodné centrum v tradičnom štýle. Ak zájdete na kávu do Costa Cafe, naskytne sa vám exkluzívnym výhľad na Burj al Arab. Pláže v okolí Burj al Arab sú súkromné, a pri rýchlosti výstavby v lokalite nenájdete kľudné miesto s výhľadom na tento ikonický hotel.Čo by ste dali za kávičku s týmto výhľadom? Hľadajte Costa Café v Souk Madinat Jumeraih.

Ak máte chuť predsalen navštíviť pláž, odporúčam vám sadnúť na autobus 80 alebo taxi smerom ku Kite Beach alebo populárne La Mer Beach. Nám to žiaľ nevyšlo z dôvodu zhoršeného počasia.

5. deň: Púštne Safari

Návšteva púšte je unikátnym zážitkom, ktorý by ste nemali vynechať. Púštne safari obvykle zahŕňa zdolávanie pieskových dún v terénnom aute, vozenie na ťavách, západ slnka na púšti, tématickú večeru v beduínskom štýle, brušné tance a animácie. Je to zážitok predovšetkým pre staršie deti a dospelých.

Pre odvážnych je k dispozícii aj jazda štvorkolkou, ktorá je v púštných dunách nezabudnuteľná. V Dubaji prevádzkuje výlety na púštne safari viacero agentúr. Odporúčam pohľadať na stránke Groupon aktuálne ponuky, cena výletu je cez túto stránku naozaj symbolická.

6. deň: Expo 2020

Počas našej návštevy Expo 2020 v Dubaji pršalo, dokonca niekoľko pavilónov boli v dôsledku povodní mimo prevádzky. Napriek tomu sme si odniesli mimoriadny zážikok. Výstava sprístupňuje pohľady z celého sveta, prírody, techniky, kultúry a histórie vo forme interaktívnej šou. Naše deti boli zaujaté nielen projekciami a hracími prvkami v pavilónoch, ako aj fantastickými ihriskami.avštíviť ani 30% zo všetkých pavilónov, preto vám odporúčam vyhradiť si dostatok časi alebo jasný plán návštevy. Z Dubaj Marina trvá cesta na výstavisko Expo 2020 len 25 minút metrom, a počas našej návštevy (z dôvodu nepriaznivého počasia) sme nezaznamenali žiadne väčšie fronty turistov. Za bežných okolností je dokonca potrebné si vstup do pavilónu zarerevovať, prípadne zakúpiť si lístok s prednostným vstupom.