Rozmýšľate nad jednoduchým výletom do prírody, ktorý zvládnu aj malé deti? Na čo sa pripraviť, aby ste si výlet na novú rozhľadňu na Devínskej Kobyle naozaj užili?

Na Devínsku kobylu vedie viacero trás. Ktorá je najlepšia trasa pre deti?

My sme si zvolili najkratšiu trasu po zelenej z Devínskej Novej Vsi. K rozhľadni trvá ca. 3,5 km, miestami je strmšia, no netreba sa zľaknúť. Túto cestu na vrchol sme v zložení 2 dospelý a 2 deti vo veku 5 a 2,5 roka zvládli v pohodovom tempe za 1hod 15min.

Trasu si môžete stiahnuť tu.

Ak máte chuť v lokalite pobudnúť dlhšie, cestou naspať sa môžete zastaviť v Dendroparku a spoznať miestne dreviny alebo na rázcestí pod Devínskou Kobylou pokračovať po žltej značke a navštíviť pieskovcovú antropologickú lokalitu Sandberg. Aj keď tá je vhodná aj samostatného výletu.

Alternatívna pohodová trasa vedie priamo z Dúbravky. Ideálne, ak zaparkujete pri Lidli a pokračujete žltou po označenej turistickej trase po Dúbravskú hlavicu. Odtiaľ pokračujete mierne stúpajúcou trasou po červenej až na vrchol ku rozhľadni. Táto trasa je jednoduchá a zvládnete ju aj s kočíkom. No vyhraďte si aspoň 2 hod na stúpanie k vrcholu. 

Kde zaparkovať

V Devínskej Novej Vsi je mnoho úzkych jednosmerných uličiek, ktoré sú počas víkendov pomerne plné. Možnosť vhodného bezplatného parkovania je pri pošte či supermarkete, odkiaľ sa popri ceste ku ihrisku ľahko napojíte na zelenú značku.

V prípade ak ste sa na Devínsku kobylu vybrali z Dúbravky, resp. Dúbravskej hlavice pod Kobylou, pripravte sa na obmedzené možnosti parkovania. Cesta býva počas víkendov plná turistov a odstavených áut.

Moderná rozhľadňa

Samotná rozhľadňa pôsobí veľmi moderne a pútavo. Obdivovala som ju ako malú slovenskú Eiffelovku. Oceľová konštrukcia je pevná, schodisko je pomerne široké aj priestory terás. Napriek tomu, že mám strach z výšok, odvážila som sa vystúpiť až na najvyššie poschodie. Z rozhľadne je výhľad do okolitých miest a krajín. Žiaľ, počas nášho výstupu sa počasie zamračilo 🙁

Nová rozhľadňa na Devínskej Kobyle

Nová rozhľadňa na Devínskej Kobyle – obľúbený rodinný výlet v okolí Bratislavy

Nová rozhľadňa na Devínskej Kobyle – ideálny rodinný výlet na nedeľné popoludnie

Okolie rozhľadne však napriek 3 piknikovým stolom a lavičkách pôsobí zanedbane. Namiesto posedenia pri rozhľadni, využite súkromie a príjemne posedenie pod vrcholom.

Praktické tipy

  • V lese sme stretli neskutočné množstvo komárov, ktoré nám veľmi znepríjemnilo výstup. Nezaberal ani repelent, bodavý hmyz si našiel cestu. Vezmite si repelent aj ľahkú bundu, ktorá vás ochráni.
  • Ak uvažujete o sandáloch, zvoľte pevnejšiu obuv, niektoré strmšie úseky sa šmýkali.
  • Počas výstupu vám bude teplo, no na rozhľadni poriadne fúka. Nezabudnite na mikinu pre vaše deti, ak nechcete odísť so soplíkom.

Bonus pre deti

Deti ktoré zvládnu výstup aj zostup čakajú momentálne v Devínskej kolotoče. To je skvelý motiváror.