Rozhodli sme sa navštíviť jeden z najznámejších zábavných parkov v Európe - Disneyland v Paríži. Kde sa ubytovať, koľko dní sa oplatí stráviť v Disneylande, a ako si s deťmi v dave najviac užiť?

Rozhodli sme sa navštíviť jeden z najznámejších zábavných parkov v Európe – Disneyland v Paríži. Kde sa ubytovať, koľko dní sa oplatí stráviť v Disneylande, a ako si s deťmi v dave najviac užiť?

Ikonický hrad Disney je hýri farbami vo dne aj v noci.

Ikonický hrad Disney je hýri farbami vo dne aj v noci.

Dva dni v Disneylande minimum

Disneyland v Paríží pozostáva z dvoch parkov – tradičný Disneyland Park a modernejší WaltDisney Studios. V Disneyland Parku nájdete tradičný rozprávkový Disney hrad s veľkolepým polnočným ohňostrojom, hudobné a tanečné šou a množstvo tématických atrakcií cez horské dráhy, kolotoče, 3D-4D kiná, autodrom, atď. WaltDisney Studios je novší park a zahŕňa atrakcie z rozprávok a filmov ako Frozen, Autá, Ratatouille, Toystory či najnovší Marvel Avenger Campus so Spidermanom.

Walt Disney vás víta pri vstupe do novšieho zábavného parku Walt Disney Studios s atrakciami z rozprávok a filmov Disney, Pixar či Marvel.

Walt Disney vás víta pri vstupe do novšieho zábavného parku Walt Disney Studios s atrakciami z rozprávok a filmov Disney, Pixar či Marvel.

Oba parky majú samostatný vchod a sú obkolesené obchodmi a reštauráciami Disneyland Village. Areál Disneylandu je naozaj rozľahlý (viď mapa) a práve preto odporúčam stráviť v parku aspoň dva celé dni. My sme v Disnelande strávili tri dni a tak stihli absolvovať každú atrakciu bez nutnosti dokúpiť si prednostný vstup.

Kde sa ubytovať v Disneylande?

Spolu s lístkom do parku je možné si rezervovať ubytovanie v jednom z tématických Disney hotelov v blízkosti areálu, ale aj vo vzdialenejší obciach. Výhodou blízkeho ubytovania bola možnosť odpočinúť si počas dňa pred večernou šou ale aj možnosť vstup do areálu o hodinu skôr pred štandardným otvorením a vyhnúť sa masám ľudí pri vstupe. Ku všetkým Disney hotelom je možné využiť zdarma autobusovú kyvadlovú dopravu. I tak sme počas návštevy Disneylandu trhali rekordy v nachodených kilometroch za deň.

My sme sa ubytovali dve noci v Disney Hoteli Santa Fe – v štýle obľúbenej rozprávky môjho syna, Cars. Bol to síce najlacnejší a najvzdialenejší Disney hotel – no stále v blízkosti Disneylandparku. „Zaparkovali sme“ na našom parkovisku v Chladičových kúpeľoch, a po označených cestičkách sme sa dostali na izbu. Izba bola jednoduchá, potešili dekorácie a hygienické potreby v motíve rozprávky Cars.

Stravovanie v Disneylande – len pre trpezlivých

Spolu s ubytovaním je možne dokúpiť si poukaz na raňajky či polpenziu v Disneyhoteloch a reštauráciach. Cena stravy v parku aj okolitých reštauráciách je veľmi drahá, nepríjemné sú aj dlhé rady a čakanie na voľný stôľ – hlavne ráno. My sme si s ubytovaním dokúpili iba raňajky, ktoré boli veľmi bohaté a nápadité.  Počas dňa sme sa väčšinou stravovali vo fast-food reštauráciach v Disneyland Village (najmä McDonald)  no i tam sa treba pripraviť na čakanie. Praktické bolo mať pri sebe počas dňa ovocie, fľašu na vodu a snack, pretože po toľkom chodení a čakaní hlavne deťom rýchlo vyhladne.

Jedinečná atmosféra parku

Od prvého dňa ma uchvátila očarujúca atmosféra parku. Prekrásne, rozmanité kulisy, nádherná zeleň a množstvo kvetov, žiadne odpadky, MickeyMousové uši na hlavách mladých i starých a dobrá nálada návštevníkov, mnohokrát i napriek dlhým čakania na atrakcie.

Praktické rady pri návšteve Disneylandu v Paríži s deťmi

  1. Lístok alebo balík s ubytovaním je vhodné kúpiť vopred online – ceny sa menia podľa obdobia a kapacity, viď kalendár 
  2. Vopred si naplánujte aké atrakcie vás zaujímajú a chceli by ste navštíviť. Areál je rozľahlý a chvíľku potrvá sa v ňom zorientovať.
  3. V mobilnej aplikácii Disneyland Park Paris máte možnosť sledovať aktuálne čakacie doby na každú atrakciu.
  4. Čakacie doby na najpopulárnejšie atrakcie sú často 30-60 minút. V prípade ak nemáte možnosť čakať, je možné si zakúpiť prednostný prístup na každú atrakciu zvlášť. Príplatok je však pomerné vysoký, obzvlášť pre štvorčlennú rodinu.
  5. Nezabudnite na pohodlné topánky a kostým pre ešte väčší zážitok. V Disneylande je bežné stretnúť malé princezné, hrdinov zo Star Wars či kovbojov. Vlastným kostýmom ušetríte na predražených maskách, a lákadlách v každom gift shope.
  6. Do Disneylandu je možné sa dostať autom, vlakom či autobusovou dopravou priamo z letiska. Cesta vlakom z Paríža si vyžaduje niekoľko prestupov a cenovo je porovnateľná s oficialnou autobusovou dopravou letiska (Disney Magic Airport Shuttle).
  7.  Návšteva Disneylandu je finančne aj fyzicky náročná – od lístkov, ubytovania, dopravy, stravy, suvenírov… V hlavnej sezóne nás 3-denný výlet vyšiel podobne ako týždňová dovolenka pri mori. No stojí za to!

To najlepšie nakoniec

Podvečer už od ôsmej hodiny sa návštevníci zoskupili v okolí Disneyhradu a čakali na veľkolepú svetelnú, hudobnú šou a ohňostroj. Vypočujete si soundtracky obľubených rozprávok doplnené o atraktívne projekcie priamo na Disney hrad. Napriek únave, bolo to magické!