Ako to v ústach vyzerá, keď rastú prvé zúbky?

Prerezávajúce sa zúbky? Už od 4. mesiaca som za každou mrzutosťou hľadala prerezávajúce sa zúbky. Alebo aspoň ich náznak… Neúspešne.

Na internete som našla mnoho tipov, náznakov prerezávajúcich sa zúbkov – slintanie, ohryzávanie predmetov, nespavosť, zvýšená teplota, podráždenosť. Zásobená niekoľkými hryzátkami, chladiacimi, gelovými a všeličím možným, so stále nevedela, ako to v ústach vyzerá.

Prerezávajúce sa zúbky 6-mesačného dieťaťa

Najskôr spozorujete, že dieťa slintá a z vnútornej strany ďasien sa vytvorili dva maličké kopčeky.

Prvé zúbky sa objavili až v 6. mesiaci, dokonca dva!

O to viac ma prekvapilo, že prerezávanie zúbkov môže trvať i niekoľko dní – u nás dokonca trvalo týždeň. Ďasná boli podráždené, napuchnuté, no úplne inak ako som si pôvodne predstavovala. Na začiatku treba hľadať maličkú (takmer nebadateľná) čiarku na okraji vnútornom ďasien. Táto čiarka sa bude predlžovať, rozširovať na hrubú čiarku – prerezávajúcej sa korunky zubu. Samotné prerezávanie zubu je najbolestivejšie.

Prerezávanie spodných mliečnych zubov

Zubná dutina je u malého dieťaťa pomerne ťažko dostupná a je možné, že prečnievanie prvých zúbkov len tak ľahko nezbadáte.

Akonáhle je korunka prerezaná, zúbok pomaly, naozaj veľmi pomaly rastie a stáva sa zreteľnejším. Tento proces je pomerne dlhý, ale dieťa už príliš neobťažuje.

Rast prvých mliečnych zubov - skúsenosti

Akonáhle je vidieť prerezanú korunku, to najťažšie má drobček za sebou. A vy máte radosť, kedže viete čo bolo príčinou jeho mrzutosti.

Spodné dva zúbky sa zvyknú prerezať ako prvé a zhruba v 8. mesiacoch ich nasledujú dva horné. Môže vám však prihodiť i situácia, že dieťaťu rastie zúbkov naraz aj päť ako mojej známej. Alebo, že sa dieťa narodí už s pár zúbkami, ale to už je moc extrémny prípad.

Rast mliečnych zubov - krok za krokom

Sú tam, prvé zuby! Čo s nimi budem robiť?

Ako vidí rast mliečneho chrupu odborník?

V tejto tabuľke nájdete prehľad jednotlivých fáz prerezávania detských zúbkov ako aj typické symptómy. 


So stoličkami čakajte komplikácie

Pri druhom dieťati nás zaskočilo prerezávanie stoličiek, kým ešte ani očné zuby neboli ani viditeľné (zmena poradia pri prerezávaní je bežná). Prekvapilo nás hlavne obdobie – prerezávanie trvalo 4-8 týždňov a dieťaťu išli dokopy 4 zuby naraz. Hlavne spočiatku bolo dieťa veľmi plačlivé, chcelo sa iba nosiť na rukách a na ďasnách mu okolo rastúcich zúbkoch navreli kopčeky a dokonca vytvorili modré fliačky tzv. erupčné cysty, ktoré po pár dňoch prešli. V tomto období nám pomohol iba sirup proti bolesti a náruč mamičky. Samotné prerezávanie, kedy sa korunka dostáva na povrch už nebolo tak náročné – no u 4 zuboch trvalo pomerne dlho.

Čo na nové zúbky dieťa?

Dieťa sa s rastúcimi zúbkami experimentuje, postupne sa naučí využívať – môže sa stať, že vás pokúše (pri kojení), obhryzáva predmety (obľúbená je detská postieľka), berie veci do úst a prenáša ich medzi zúbkami, zakusne sa do lyžičky pri kŕmení a nebude ju chcieť pustiť, až zistí, že si zúbkami môže odhryznúť kúsok potravy.

My sme dieťaťu spočiatku ponúkli kúsok banánu, v ktorom sme sledovali otlačky po zúbkoch. Banán bol sladký a motivoval dieťa v hryzaní. Chutilo mu.

Paradoxne, nám žiadne kúsadlá nepomáhali. Najlepšou pomôckou pri prerezávajúcich sa zúbkoch bol kúsok jabĺčka, mrkvička, detské sušienky a kukuričné chrumky (samozrejme, iba v prípade, že dieťa už môže prijímať takúto potravu).

Ďalšou zábavou bolo čistenie zúb. Maličká zubná kefka zabaví každého nezbedníka a z čistenia zúb je krásny rituál.