Ako druhorodička som mala možnosť porovnať základnú starostlivosť v jednej z najväčších slovenských a českých pôrodníc. Hoci som vedela, čo ma po telesnej stránke čaká, ani predpôrodný kurz ani prehliadka pôrodnice vás na realitu nepripraví.

Predpôrodná príprava

Tehotenské poradne v Nemocnica sv. Cyrila a Metoda na Antolskej obvykle začínajú v 36.týždni. Na internetovej stránke sa síce dočítate, že o termíne prvej poradne je potrebné sa informovať telefonicky, no v skutočnosti stačí prísť a vysedieť si miesto v jednej zo štyroch gynekologických ambulancií v časti polikliniky. Pozor však ordinačné hodiny ambulancií na internet nie sú aktuálne (august 2017) a mali by ste sa spoliehať výlučne na rozpis na dverách ambulancií.

V čase, keď som poradňu navštevovala ja vrcholila dovolenková sezóna a veľmi často došlo k urgentným prípadom kedy jediný ošetrujúci lekár musel odísť na pôrodnú sálu, kým 20-30 mamičiek čakalo ako lastovičky v rade na ošetrenie. Keďže som nemala zazmluvneného lekára, neraz som čakala viac ako 4-6 hodín na vyšetrenie (v prípade dovoleniek a akútnych prípadoch čakajú jk zazmluvnené pacientky). Počas čakania máte dostatok času preštudovať si zoznam potrebných vecí do pôrodnice, ja som oprášila list z prvého pôrodu a nič okrem toaletného papiera a mydla mi nechýbalo :-).

Ordinačné hodiny - prenatálna poradňa Antolská, ambulancia č. 108

Ordinačné hodiny lekárov – Prenatálna poradňa Antolská, ambulancia č. 108

Samotné vyšetrenie v mojom prípade trvalo veľmi krátko (á 5 min), personál bol vzhľadom na vysoký počet pacientov celkom príjemný, bola som rada že ho mám po toľkom čakaní za sebou.

Rada pre mamičky: V deň poradne neplánujte nič iné, budete z nekonečného neorganizovaného čakania unavené a demotivované. Zásobte sa dostatkom vody, časopisov, zaujímavou knižikou a niečím malým pod zub. A nezabudnite toalentý papier a mydlo (dezinfekčný gél), ak by ste si potrebovali odskočíť – na toaletách ich nenájdetei.

Rada pre UNB: Zaveďte objednávací systém na reguláciu počtu plánovaných ošetrení – jednoduché riešenie na zmiernenie stresu personálu i pacientov. Alebo aspoň poradovník, ktorý usmerní zmätky medzi čakajúcimi a prichádzajúcimi mamičkami. 

K objednávaniu na termín – na niektoré vyšetrenia (napr. UZV v 38.týždni) je možné sa telefonicky objednať na termín. Sestrička vás už v telefóne upozorní, že termín je len orientačný a može sa vám stať že sa na plánované vyšetrenie dostanete o 3 hodiny neskôr.

Na ctg vyšetrenie (monitor) lekári na Antolskej posielajú mamičky z poradne spravidla až po termíne pôrodu, ja som sa toto vyšetrenia nedočkala 🙂

Pôrod

Môj pôrod bol veľmi krátky, od prekročenia prahu nemocnice do narodenia potomka prebehlo len 12 minút a rýchly priebeh zdá sa všetkých prekvapil (hlavne mamičku). Keďže pôrod prebiehal v noci, do nemocnice sme prešli bludiskom cez centrálny príjem až na 3.poschodie. Nemožem hodnotiť pohodlie na pôrodnej sále ani rázny prístup personálu. Spolu so mnou bol na pôrodnom boxe aj manžel, ktorému som vopred musela zaplatiť poplatok (30 eur) na pokladni.

Čo však hodnotím v danej situácii ako zbytočné, je množstvo opakujúcich sa otázok –  ktoré pred, počas alebo po pôrode nie sú nevyhnutné alebo ich personál už dávno má v tehotenskej karte, občiansky preukaz, etc. Veď ani môj manžel si v návale emócií poriadne nespomenul na dátum sobáša.

Rada pre UNB: Zaveďte registračný systém, kedy všetky potrebné informácie rodičia dodajú ešte pred príchodom na pôrod.

Šestenedelie

Na oddelení šetonedelia som strávila dokopy 3 celé dni (plus deň po pôrode), preto si z tohoto oddelenia odnášam najviac zážitkov.

Izby

Bola som ubytovaná na štandardnej izbe spolu s ďalšími dvoma mamičkami a ich ratolesťami. Ako pozitívum vnímam samostatné sociálne zariadenie prislúchajúce našej a vedľajšej izbe ako súčasť bunky. Napriek tomu sme sa počas pobytu nerušilli a mali hygienické zariadenie naozaj po ruke.

Zariadenie izieb považujem za štandardné, osobne mi nič nechýbalo. Bolo vidieť, že nemocničné zariadenie je staršie vrátane niekoľkých kutilských vychytávok (viď foto), no prítomnosť bábätka na izbe ako aj vymaľované steny zútulňujú nemocničné prostredie. Príjemnou bola aj možnosť využiť balkón s výhľadom na jazero počas slnečného počasia. Nechcela by som však tráviť v pôrodnici horúce letné dni, pretože kvalita okien, žalúzii a prievan na izbách akékoľvek chladenie znemožňujú.

Negatívne som vnímala prievan a hluk z chodieb, ako aj fajčiarsky dym, ktorý sa rozliehal z balkónov. Napriek tomu, že dvere boli zatvorené, tento smrad a hluk pravidelne prenikal do izieb.

Výhlaď na jazero z balkóna izieb šestonedelia na Antolskej. Zdroj: UNB

Výhlaď na jazero z balkóna izieb – škoda, že sa ním kvôli počasiu nemohli pokochať viac. Mali sme však iné radosti, na ktoré sa pozerať 🙂

V nadštadnardných izbách sú obytované len dve mamičky a umožňujú priviesť na izbu návštevu. Treba však rátať s tým, že nielen vy ale aj vaša spolubývajúca môže mať na izbe návštevu, čím bude vaše súkromie obmedzené. I z tohoto dôvodu som o nadštadnardnú izbu nemala záujem. Zariadenie izby je podobné ako pri štadardne, dodatočne je izba zariadená starším televízorom a jedálenským stolíkom.

Strava

Strava sa podáva v jedálni na chodbe oddelenia v stanovený čas. Každá mamička si musí priniesť vlastný príbor, šálku, príp. tanierik, ktorý jej bol pridelený na izbách. Po pôrode som bola tak vyhladovaná, že som chuť a kvalitu stravy neriešila. Postupom času mi však začalo vadiť opakujúce sa jedlo (5x po sebe rovnaký kus bravčového mäsa s inou prílohou), alebo čerstvé pečivo ktoré mi pri prvom dieťati počas dojčenia vadilo.

Pozitívum bola na chodbe konvica, mikrovlnná rúra a chladnička, v ktorej možno uložiť drobnosti, ktoré mi priniesli príbuzní a tak som nemusela naďalej hladovať.

Lekárska vizita a personál

V priebehu dňa absolvujete dve detské lekárske vizity, spravidla ráno a večer, a jednu gynekologickú- O zvyšné kontroly v priebehu dňa sa stará personál oddelenia. Nevýhodou je, že nikdy neviete presný čas lekárskej vizity – v mojom prípade, vždy ako dieťa zaspalo bolo potrebné ho budiť kvoli vyšetreniu. Napriek tomu, že detské vizity sú rýchle, boli pomerne dôkladné.

Po 72 hodinách absolvujete vaše dieťa sériu skríningových vyšetrení (odber krvi z päty, skríning očí, obličiek, mozgu), a v prípade, že ste vy v poriadku a dieťa priberá na váhe, nemá žltačku ani iný závažný problém, lekári môžu uvažovať o vašom prepustení.

Personál oddelenia (lekári, sestričky, sanitárky) na oddelení bol veľmi priateľské a aj týmto im chcem poďakovať za starostlivosť počas pobytu.

Vzdelávanie mamičiek

Síce som druhorodička a starostlivosť o novorodenca poznám, z mojho pohľadu bolo poučenie o dojčení, hygiene, manipulácii a prebaľovaní dieťaťa na oddelení veľmi stručné a personál sa ním zaoberal iba na požiadanie alebo v prípade problému. Neraz sa stalo, že mamičky spozorujú základné triky od ostatných mamičiek na izbe, než proaktívne od kvalifikovaného personálu.

Návštevné hodiny

Ako mamička budete pravdepodobne celý deň čakať na návštevné hodiny, kedy sa so svojím potomkom budete môcť pochváliť rodine a známym. Návštevy majú vstup na oddelenie zakázaný (okrem mamičiek na nadštandardných izbách) a návštevy prebiehajú na chodbe mimo oddelenia. Dieťatká si návštevníci môžu prezrieť krátko cez sklo, potom je potrebné deti odložiť do dennej miestnosti pre novorodencov, kde sa o nich postarajú sestričky, kým vy sa venujete návšteve. Nerátajte však s pohodlím a dlhými návštevami – na chodbe je väčšinou veľa ľudí, niet si kam sadnúť a budete skoro unavené. Ak by ste o nadštandarde uvažovali práve z dôvodu neobmedzených návštev, pamätajte, že vaše deti do 15 rokov na oddelenie nemôžu.