Materská dovolenka – nedovolenka, každý z nás potrebuje na pár dní zmeniť prostredie a nabrať nové sily. Kam sa však vybrať na dovolenku s malým dieťaťom? Kam sa vydať s kočíkom?

Česká republika – Okolie Lipna

Lipno baví malých aj veľkých. Najväčšia vodná nádrž v Českej republike situovaná v prekrásnej panoráme Šumavy okrem tradičného rybolovu a vodných športov sľubuje po celý rok prekrásnu dovolenku. Lipno je obkolepené cyklotrasou (21km), ktorá je ideálna okrem cyklovýletov i na prechádzky s kočíkom či in-line korčuľovanie. Kľudná trasa v prírode, na ktorej okrem turistov na nej nestretnete žiadne auto.

Navštíviť musíte i novo vybudovanú rozhľadňu Stezka korunami stromov, ktorá sa týči sa až do výšky 40m. Rozhľadňa je bezbariérová, a ponúka jedinečný pohľad na prírodnú scenériu od kmeňov až po vrcholky stromov.  Adrenalínové zážitky dopĺňa bikepark, bobová dráha a lanový park.

Počas chladných dní možno relaxovať v aquaparku, v zime sú pripravené lyžiarske trate (Skiareál Lipno) a 11km prírodná korčuliarska dráha.

Okrem kempov, apartmánov a penziónov v okolí Lipna vznikli nové ubytovacie kapacity. Skvelú, pohodlnú rodinnú dovolenku zažijete v luxusnom Hoteli Relax, kde v rámci ubytovania máte možnosť zdarma si vypožičať bicykel či kolobežku.

Nádherná panoráma stredovekého mesta Český Krumlov

Nádherná panoráma stredovekého mesta Český Krumlov

Za históriou sa môžete vydať do neďalekého Českého Krumlova (38km), ktoré je zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obdivovať môžete nielen druhý najrozsiahlejší zámocký areál v Českej republike, ale i malebné stredoveké mestečko obkolesené meandrami Vltavy. Odporúčam do Krumlova zavítať počas každoročných Slavností pětilisté růže a zúčastniť sa atmosféry dobových trhov, osláv, sprievodov v dobových kostýmoch a renesančného divadla. Alebo navštíviť netradičné Otáčavé hledište – vstup do zámockých priestorov a záhrad je zdarma. Napriek stredovekému rázu kamenných a strmých chodníkov, s kočíkom sa v tomto historickom meste dostanete takmer všade.

Česká republika – Český raj

Český ráj je ideálne miesto na rodinnú dovolenku – od výnimočných skalnatých panorám, vyhliadok a náučných chodníkov, cez tucet hradov a zámkov známych z detských rozprávok (Kost, Trosky, Valdštejn). Oteckov poteší Škoda Auto múzeum v Mladej Boleslavy či návšteva miestnych pivovarov v regióne (napr. pivovar Klášter).

Krajina zaradená do geoparku UNESCO je dostupná pešo, na bicykli či autom, dokonca vydať sa na túru s kočíkom nie je problém. Na portáli www.ceskyrajdetem.cz nájdete typy na výlety, turistické chodníky alebo cyklotrasy, ktoré zvládnu i deti.

Ponuka ubytovania v regióne je pestrá – od lokálnych penziónov, hotelov a zámkov. Odporúčam zvoliť si správnu lokalitu, ktorá bude vašou základňou a vydať sa z nej výlety. Napr. Hotel Černá Louže v malej obci Branžež.

Prachovské skaly v Českom raji

Prachovské skaly v Českom raji. V prírodnom parku je špeciálne označený bezbariérový chodník, ktorým sa dostanete i na takúto vyhliadku.

Slovenská republika – Piešťany

Aby sme neblúdili príliš ďaleko, niektoré slovenské mestá sú priam stvorené na rodinný výlet. S kočárikom je to v Piešťanoch ľahké. Toto neveľké 30-tisícové mestečko návštevníkom ponúka ležérnu atmosféru prímorského letoviska s množstvom kaviarní, reštaurácii a promenád. Ak ste v Piešťanoch prvýkrát, určite ochutnajte pistáciovú či levanduľovú zmrzlinu Monalisa. Pochutíte si i na tradičnom langoši z Polotovarov, ktoré sa stali legendárne. Ak nemáte záujem o kúpeľné procedúry, mesto počas leta ponúka bohatý kultúrny program v amfiteátri, Dome umenia či priamo na uliciach. Deti sa vyšantia pri hravých fontánkach na pešej zóne alebo detských ihrísk.

Kolonádový most Piešťany

Kolonádový most cez rieku Váh oddeľuje oázu pokoja na kúpeľnom ostrove od turistického centra.

Od ruchu turistického centra mesta si odpočiniete v rozsiahlom piešťanskom parku či na kúpeľnom ostrove, na ktorý majú autá vjazd zakázaný.Na kúpeľnom ostrove sa môžete okúpať na kúpalisku Eva, zahrať si tenis, golf alebo len obdivovať jazierka s termálnou vodou a prekrásne parky. Na prechádzku s kočíkom, na bicykli či inline korčuliach sa môžete vydať po 11km okruhu okolo vodnej nádrže Sĺňava a zavítať na občerstvenie v piešťanskej Lodenici alebo novovybudovanom Piešťanskom pivovare.

Therma Palace Piešťany