Neexistuje zaručený spôsob ako úplne predísť páleniu záhy v tehotenstve. Existujú však látky, ktoré aspoň nakrátko neutralizujú nepríjemné pocity v žalúdku.
Pálenie záhy ma sprevádzalo celým tehotenstvom. Spočiatku len ako reakcia na agresívne nápoje (napr. džúsy, ovocné čaje), no ku koncu tehotenstva sa bolo pálenie čoraz viac nepríjemnejšie a objavovalo sa permanentne bez ohľadu na to, čo som práve skonzumovala…
Pastelky Rennie
Ako prvé som pri prekyselení žalúdka a pálení záhy siahla po známych žuvacích pastelkách Rennie, ktoré sú vhodné i pre tehotné ženy. Bohužiaľ, žiadnu úľavu mi nepriniesli a moje hľadanie zaručeného prostriedku pokračovalo ďalej.
Sóda bikarbóna
Ďalším odporúčaným prostriedkom bola jedlá sóda rozpustená vo vode. Stačilo rozpustiť čajovú lyžičku sódy v pol pohári vody, rozmiešať a vypiť. Výsledok sa dostavil takmer okamžite do 10 minút. Mne však sóda nevyhovovala – spôsobovala pocit ťažkosti, nafúknutosti žalúdka a nepríjemné rihanie.
Priaznivo na pocit prekyselenia žalúdka u mňa pôsobili mliečne výrobky, ktoré sú navyše bohatým zdrojom vápnika pre vyvíjajúce sa kosti a zúbky bábätka. Mliečnych výrobkov som si naozaj dopriala – obzvlášť som si obľúbila tvaroh, kaše a tvrdé syry (napr. Eidam) a občasne i čerstvé smotanové jogurty. Práve u jogurtov bol však výsledok niekedy opačný (pravdepodobne podľa stupňa vývoja jogurtovej kultúry či obsahu ovocnej zložky) a moje ťažkosti iba zhoršil.
Minerálna voda Fatra bola mojím záchrancom, vždy keď som pocítila príznaky pálenia žalúdka či nadbytku žalúdočnej kyseliny. Táto unikátna prírodná minerálna voda svojím zásaditým charakterom neutralizuje prekyslenie žalúdočného prostredia a upravuje celkovú činnosť žalúdka. Škoda, že túto vodu alebo jej alternatívu len ťažko zohnať v zahraničí.
Výborný pomocníci na zahnanie hladu a utíšenie pálenia sa ukázali oriešky, obzvlášť nesolené, lúpané mandle… Jedla by som ich od rána do večera…
Občasne som si dopriala i nealkoholické pivo na zahnanie pálenia záhy (viz testovanie nealkoholických pív) Mnohí rodičia namietajú, že i v nealkoholickom pive možno nájsť stopy alkoholu (max. 0.5%). Netreba sa však báť, jablčný a pomarančový džús obsahujú viac alkoholu než takéto nealko pivko :). Bohužiaľ, žiadne účinky proti páleniu záhy som nezaznamenala.
Mnohé mamičky odporúčajú jesť na noc 1-2 jabĺčka, ktoré by mali neutralizovať prípadné prekyselenie žalúdka. V mojom prípade sa opäť po konzumácii prejavila plynatosť a pocit nafúknutého brucha.
Voda s citrónom
Paradoxne napriek tomu, že citrón chutí kyselo, je to potravina, ktorá telu pomáha zásadité vnútorné prostredie. S miernou skepsou som v čase najväčších ťažkostí citrónovú vodu ochutnala, a neuveriteľne zabrala a stala sa mojím obľúbeným osviežujúcim nápojom (a prevenciou proti prekyseleniu).
Neskúšala som…
Coca Cola
Mnohé mamičky odporúčajú pitie zriedenej Coca Coly ako prevencia proti páleniu záhy. Keďže tento nápoj neobľubujem a snažím sa kofeínovým nápojom vyhýbať, preferujem radšej Fatru alebo citrónovú vodu.
Neexistuje zaručený spôsob ako úplne predísť nepríjemnému páleniu záhy v tehotenstve. Navyše, každé telo reaguje inak, preto sa oplatí tieto prostriedky striedať a konzumovať v primeranej miere.