Počas tehotenstva som mala možnosť vyskúšať viacero typov čajov určených pre tehotné ženy, či už kombinácie bylín alebo samotné bylinné výťažky.

Nepochybne, najzdravším nápojom počas tehotenstva je neperlivá voda. Keď prídu na rad bylinné čaje, mnohí odborníci ich odporúčajú nahradiť ovocnými čajmi, ktoré sú často kyslé a v mojom prípade často spôsobovali pálenie záhy.

Teekanne Mother  & Child „Pregnancy tea“ je môj najobľúbenejší. Jedná sa o osviežujúci bylinkový čaj (pŕhľava, medovka, kontryhel žltozelený s jemnou chuťou po maliníku). Balenie obsahuje 20 nálevových sáčkov a odporúča sa piť 2-3 krát denne. Zalievala som ho do veľkej šálky (0,5l) a pila som ho i v lete ako studený čaj.

  • Kontryhel žltozelenýženská bylina – tlmí gynekologické ťažkosti, zvyšuje pravdepodobnosť počatia a pomáha udržať plod. Kontryhel prospieva i tvorbe materského mlieka, jeho kvalite a vylučovaniu. Pre posilnenie maternicového svalstva by sa výťažok z kontryhelu mal užívať od 3. mesiaca tehotenstva.
  • Medovka lekárska – ukľudňuje pri vnútornom nepokoji a napätí, pôsobí priaznivo na zažívací trakt a nevoľnosti v tehotenstve a je výborným uspávacím prostriedkom.
  • Pŕhľava dvojdomá (žihľava) – je výborným zdrojom vitamínov, minerálov, vápnika a železa, ktorého je počas tehotenstva nedostatok. Je známa aj svojimi prečisťujúcimi účinkami a údajne pomáha aj podporiť plodnosť
  • Ostružina malinová (maliník) – podporuje plodnosť, zabraňuje potratu, posilňuje panvové svaly a podporuje pôrodné sťahy a tým uľahčuje pôrod. Odvar z maliníka je preto vhodné piť jeho odvar zhruba 1.mesiac pred pôrodom. Maliník takisto podporuje tvorbu materského mlieka
Recenzia produktu

Aj keď čaje na báze rooibosu neobľubujem, Leros Baby čaj pre tehotné mi chutil. Jedná sa o kombináciu bylinného a ovocného čaju, s výťažkami z šípok, čierneho rybízu a rooibossu. Balenie obsahuje klasických 20 nálevových sáčkov, a keďže je výborný, rýchlo sa míňa :-).

  • Rooibos – dôležitý zdroj minerálov a antioxidantov, upokojuje žalúdok a nervy, pôsobí protialergicky
  • Šípky – obsahujú prírodný vitamín C (jeho účinnosť je niekoľkonásobne väčšia než pri syntetických vitamínových preparátoch), zvyšujú odolnosť proti infekciám, zlepšujú metabolizmus
  • Medovka lekárska
  • Čierne ríbezle – pôsobia osviežujúco a sú výborný zdroj vitamínu C
Recenzia produktu

Marks and Spencer : Aniseed, Fennel and Liquorice Infusion

Marks and Spencer Aniseed Fennel and Liquorice Infusion nie je sám o sebe tehotenský čaj. Je to netradičný aromatický čaj v kombinácii feniklu, anýzu, sladkého drievka a sušených jabĺk v 15 pyramídových sáčkoch. Začala som ho užívať striedmo ku koncu tehotenstva (2x do týždňa), kedy sa odporúča piť čaje z feniklu, ktorý sám o sebe nie je nič moc…

  • fenikel – podporuje tvorbu materského mlieka, pomáha redukovať plynatosť a zažívacie problémy, má však aj značný účinok na panvovú svalovinu a mohol by vyvolať pôrod. Preto sa jeho pitie odporúča iba v malých množstvách.
  • anýz – pôsobí protizápalovo.
Recenzia produktu

Okrem kombinácií bylinných čajov, som častokrát pila i čisté odvary z bylín, najlepšie z vlastnej záhrady:

Medovkový čaj – jeho ukľudňujúce účinky sa mi osvedčili práve pred spaním. Pitie medovkového čaju sa stalo mojím nočným rituálom.

Mätový čaj – ukľudňuje žalúdok a uvoľňuje jeho hladké svalstvo pri nevoľnostiach, jeho pitie by sa však v tehotenstve malo obmedziť. Mätový čaj s medom som si obľúbila najmä v zime na zahriatie

Harmančekový čaj – podobne ako medovka upokojuje nervy, zmierňuje ranné nevoľnosti. Mne však chutí omnoho menej.

Asi nikto vám nedokáže jednoznačne zaručiť, či je konkrétna bylinka v tehotenstve úplne bezpečná. Je to výnimočné obdobie a je treba byť opatrný aj pri výbere prírodných liečiv, dodržiavať odporúčané dávky a pravidelný pitný režim.