Únava, ranná nevoľnosť, tehotenské chute, rastúce bruško a strie... Čo sa však skutočne deje vo vnútri ženského tela počas 40 týždňov?
Prečo musíme ustavične vstávať a behať na WC, sme zadýchané a trápi nás pálenie záhy? Táto skvelá animácia Chichagského múzea vedy a techniky objasní, ako vnútorné orgány ustupujú rastúcemu plodu od okamihu počatia do narodenia dieťaťa.
Počas prvého trimestra je ženské telo zaplavené dávkou hormónov (hladina estrogénu sa zvýši až 1000-násobne), ktoré ovplyvňujú takmer každý orgán v tele matky a mnohým ženám spôsobujú ranné zvracanie, nechutenstvo, emocionálne výkyvy a pocit extrémnej únavy.
Hormonálna hladina i tehotenská nevoľnosť sa v druhom trimestri ustáli. Zvyšujúca chuť do jedla a rozpínanie maternice má za následok zaokrúhlujúce sa tehotenské bruško a prírastok hmotnosti. Niektoré ženy môžu trpieť na zvýšený krvný tlak práve z dôvodu tehotenstva. Okolo 20.týždňa môže matka sledovať prvé pohyby plodu.
V treťom trimesti sú matkine vnútorné orgány doslova vytlačené rastúcim plodom. Rozširujúca sa maternica tlačí na tráviaci systém a bránicu, spôsobuje tým problémy s dýchaním, skrátenie dychu a pálenie záhy. Pohyby plodu sú v tomto trimestri časté a zreteľné, dieťa sa pohybuje v priemere 30-krát za hodinu.
Plynulé narastanie hmotnosti sa krátko pred pôrodom pozastaví. Ako sa telo matky postupne pripravuje na pôrod, svalová hmota a kĺby sa rozpínajú, nenarodené dieťa klesá stále nižšie, zvyšuje tlak na močový mechúr a spôsobuje časté močenie. Niektoré ženy pociťujú pár týždňov pred termínom pôrodu prvé bezbolestné kontrakcie bruška.
Skutočný pôrod nastáva až odtokom hlienovej zátky a postupne silnejúcim pravidelným kontrakciám maternicového svalu. Hrdlo maternice rozťahuje, hlavička plodu klesá stále nižšie do panvovej oblasti a postupný tlak môže spôsobiť odtok plodovej vody.
Po pôrode je telo opäť zaplavujú hormóny, ktoré naštartujú tvorbu mlieka a postupné sťahovanie maternice. Ako maternica zmenšuje svoj objem (z 1000g na pôvodných 80g), vnútorné orgány sa postupne vracajú na pôvodné miesto.