Detské topánočky sú krásne a roztomilé až momentu, kedy zistíte, koľko stoja a že vaše dieťa bude pravdepodobne potrebovať jedny capačky, papučky, sandálky či členkové tenisky. Ako správne vybrať detské topánky a ako sa pripraviť? Ako dlho takéto topánky dieťaťu vydržia a oplatí sa do nich investovať?

Kedy načasovať nákup prvých detských topánok?

Pokiaľ hľadáte skutočné topánky na prvé krôčky, najvhodnejšie je s výberom začať v období, keď dieťa začne našľapovať na celú nôžku – u nás to bolo v 11 mesiaci. Stiahnutý palec by vám veľmi zkomplikoval obúvanie i skúšanie správnej veľkosti.
Zlavy v Bata.sk

6 tipov ako správne vybrať detské topánky

  • Začnite v kvalitnom obchode

Vyhýbajte sa hypermarketom alebo iným čínskym obchodom, ktoré vás odradia typickým zápachom obuvi neznámeho pôvodu. Detská obuv (do veľkosti 26) podlieha sprísneným zákonným normám o zdravotnej nezávadnosti a u neserióznych výrobcov nie je ich istota.

  • Zmerajte chodidlo dieťaťa

V niektorých obchodoch vám nôžku dieťaťa pomôže zmerať personál, ale môžte si obrys nôžky premerať i v pohodlí domova. Postavte dieťa na papier tak, aby malo pätu na začiatku šablóny a urobte značku pred natiahnutým palcom. Týmto spôsobom odmerajte obe nohy.
Nôžku premeriavajte pravidelne (ca. každé 2 mesiace), pretože detská nôžka má tendenciu rásť veľmi rýchlo (až 15-18mm za rok). Správne zmerané chodidlo vám zjednoduší nákup a vyhnete sa zbytočnému skúšaniu nesprávnych veľkostí.

  • Vyberte správnu veľkosť

Detská obuv musí mať správnu veľkosť a tvar. Vnútorný priestor obuvi by mal byť-ideálne 1.5 cm dlhší, ako je dĺžka chodidla medzi medzi palcom a pätou. Tento priestor zabraňuje tomu, aby prsty nenarážali na prednú časť a klenbu, ale mohli sa prirodzene hýbať.

  • Skontrolujte strih

Pre deti sa odporúčajú zásadne klasické strihy, vyhýbajte sa preto módnym strihom – obzvlášť u dievčatiek. Deti do 3 rokov by mali nosiť obuv, ktorá chodidlo zafixuje. Ideálne sú topánočky po členky so šnurovaním alebo na suchý zips.

  • Investujte do kvalitných materiálov

Zvoľte materiál, ktorý je ľahký, priedušný a zdravotne nezávadný – ideálne prírodné materiály ako koža pred syntetikou. Kožená podšívka je zárukou dobrej nasiakavosti a odparovania potu z obuvi. Aj keď by malo dieťa topánky nosiť iba pár mesiacov, zvýšené náklady sa v tomto prípade naozaj oplatia.

  • Skontrolujte vnútro a stielku

Šírku topánočiek môžte overiť porovnaním stielky topánky so šablónou alebo samotnou nôžkou. U detí do 2 rokov nie je vhodné používať anatomicky tvarované stielky, pretože v tomto veku majú deti plochší tvar chodila a chodidlo sa prirodzene formuje.
Tip: Pri výbere obuvi je vám vždy k dispozícii odborná rada personálu spoločnosti Baťa pri výbere detskej obuvi.

Článok bol vytvorený v spolupráci s so spoločnosťou