Výkonný, no nepraktický vysávač

Pri výbere vysávača by ste nemali rozhodovať podľa výkonu a vyprázdňovania prachu, ale najmä podľa praktickosti. Inak môžete byť sklamaný, ako ja pri vysávači Philips PowerPro Compact FC9321/09.

Bezsáčkový vysávač s technológiou PowerCyclone 4 energetickej triedy A.

Philips

  • násada na tvrdé podlahy
  • teleskopická trubica
  • štrbinová trubica
  • malý nástavec

75 EUR


Philips_PowerPro_Compact_FC_9321_09_skusenosti

Philips PowerPro Compact FC9321/09 na tvrdých podlahách prach nevysáva ale zhŕňa pred seba.

Recenzia a praktické skúsenosti

Bezsáčkový vysávač Philips PowerPro Compact FC 9321/09 určený pre tvrdé podlahy sa od klasických vysávačov líši iba násadou pre tvrdé povrchy. Túto násadu však považujem aj za jeho najväčší nedostatok. Ak teda hľadáte vysávač pre parkety, plávajúcu podlahu alebo keramickú dlažbu, lepšia voľba ako Philips PowerPro Compact sú všetky univerzálne vysávače s násadou umožňujúcou prepnutie vlákien kefy pre koberce a pre tvrdé povrchy.

Výkon a kvalita

Najväčšou prednosťou bezsáčkového vysávača Philips PowerPro Compact FC 9321/09, ktorú okamžite pocítite, je jeho vysoký reálny výkon vysávania pri nízkej spotrebe vďaka technológii PowerCyclone 4. Použité materiály pôsobia kvalitným dojmom. Ďalšou a žiaľ poslednou prednosťou je filter HEPA 10, ktorý by mal zachytávať aj tie najjemnejšie čiastočky prachu. Túto vlastnosť je však možné overiť iba v laboratórnych podmienkach.

Nepraktická násada na tvrdé podlahy

Násada na podlahy Philips PowerPro Compact FC 9321/09

Násadu vysávača na tvrdé podlahy, ktorú tvoria dva rady vlákien kefy, časť prachu a drobných čiastočiek zhŕňajú pred seba.

Najväčšou nevýhodou vysávača je jeho násada. Je dodávaná iba 1 (ďalšie 2 sú malé-doplnkové) a teda nemôžte si ju vymeniť. Tvoria ju dva rady vlákien kefy, prvý rad má asi polcentimetrové medzery. Napriek tomu, pri pohybe vpred časť prachu a drobných čiastočiek zhŕňa pred seba a nevysáva, nehovoriac o pohybe dozadu.

Zabrániť tomuto problému mali pravdepodobne kolieska, ale pri vývoji pravdepodobne nepostrehli, že nie vždy je násada v presne vodorovnej polohe.Pri vysávaní teda musíte dbať na to, aby ste mali násadu vždy na podlahe vodorovne, čo je napríklad pri vysávaní schodov otravné.

Predpokladám, že v každej domácnosti sa nachádza aspoň menši koberček alebo rohožka – jej vysávanie s násadou tohto vysávača je maximálne nepraktické. Vysávanie vlasov alebo dlhších chlpov od zvierat je takisto problematické – vlasy je nutné počas vysávania viackrát ručne z násady odstrániť.

Čistenie a údržba

Vyprázdňovanie prachovej nádoby nie je celkom praktické a chvíľku potrvá, kým sa naučíte nádobu vysunúť a otvoriť. Napriek tomu, že teleskopická trubica a rukoväť pôsobia kvalitne, ak ich do seba nezatlačíte veľkou silou, počas vysávania sa rozpoja.

Váha vysávača 4,5 kg je štandardná, menšie deti ho pravdepodobne nezodvihnú. Skladovateľnosť vysávača nie je práve najlepšia, čo však vyplýva z jeho charakteru, slovo Compact v názve vysávača mi však nesedí.

Najlepšie vysávače podľa Heuréky