Kompaktná, ľahká a spoľahlivá odsávačka.

Po skvelých skúsenostiach s ručnou odsávačkou Medela Harmony™, som sa rozhodla siahnuť po automatizovanej odsávačke Medela Swing™. Dôvod bol prostý – po návrate do práce som potrebovala som odsávať niekoľkokrát denne a ručné odsávanie bolo zdĺhavé a namáhavé. 

Dvojfázová elektrická odsávačka materského mlieka Medela Swing™.

Medela

Set  Medela Swing™ obsahuje:

 • 1 ks motorček
 • 1 ks adaptér na napájanie do siete (220V)
 • 1 ks hlavica s ventilom
 • 1 ks prsný nádstavec
 • 1 ks fľaška 150ml s cumlíkom Calma
 • 1 ks ventil a 2 ks tesniacej membrány
 • 1 ks viečko, uzáver a stojan na fľašku
 • 1 ks tesniaca podložka

Princíp dvojfázového odsávania verne napodobňuje sací rytmus bábätka, tým je odsávanie čo najprirodzenejšie a efektívnejšie.

 • Stimulačná fáza – napodobňuje počiatočný rýchly sací rytmus a urýchľuje nastúpenie tzv. vypudzovacieho reflexu, zvyšuje prietok mlieka a skracuje čas potrebný na odsávanie.
 • Odsávacia fáza – napodobňuje pomalšie hlbšie sanie, ktoré maximalizuje prietok mlieka v čo najkratšom čase.

Vákuum:

 • Stimulačná fáza:  0 -150 mmHg (0 -20 kPa)
 • Odsávacia fáza: 0 – 230 mmHg  (0 -31 kPa)
Aktuálna cena Medela Swing 2 fázová elektrická v slovenských e-shopoch: € – € (Zdroj: Heureka.sk, )
Medela_swing

Medela Swing™ je kompaktná, spoľahlivá odsávačka na rozkojenie či každodenné odsávanie.

Recenzia a praktické skúsenosti

Švajčiarska firma Medela radí medzi popredných výrobcov na trhu odsávačiek a jej dvojfázový systém odsávania naozaj funguje. Pumpička najskôr ľahko, rýchlymi pohybmi stimuluje prsnú bradavku a po 2 minútach automaticky (alebo manuálne tlačítkom) spustí odsávanie, pre ktoré je charakteristický dlhší, pomalší ťah. Odsávanie je rýchle, príjemné a vďaka možnosti regulovať intenzitu (tlačítka +/-) i šetrné ku bradavkám.

swing_in_use_in_hand_quer

Medela je naozaj profesionálom vo svojom obore – dvojfázový systém odsávania je veľmi efektívny, za krátky čas možno dosiahnuť stabilný tok mlieka. Môj typický čas strávený pri jednom odsávaní oboch prsníkov trval 15-20min, vrátane stimulačnej fázy.

Odsávanie pri najvyššej intenzite je pomerne hlučné a paradoxne väčší prietok možno dosiahnuť správnym nasmerovaním prsného klobúčika ako vyšším tlakom. Prsné klobúčiky sú dostupné vo viacerých veľkostiach (Ako určiť správnu veľkosť prsného nádstavcu?) tak, aby odsávanie bolo pohodlné bez zbytočného poškodenia prsného tkaniva.

Dizajn a pohodlie

Na Medele Swing™ oceňujem jednoduchý funkčný dizajn a jej kompaktnosť – pohodlne sa drží, zmestí kabelky a možno ju použiť hocikde, v práci či na cestách. Pumpička je napájaná elektricky, alebo pomocou 4 baterií (1,5V). Oceňujem, že napájací kábel je dostatočne dlhý, čo vám umožňuje pohodlne sa usadiť, motorček povesiť okolo krku, vziať si do ruky časopis či telefón a užívať si odsávanie.

Inovatívny cumlík Calma

Odsávačku možno použiť ako fľašu na mlieko, súčasťou balenia je i stojan, kryt alebo v novších verziach i cumlík Calma na fľašku. Systém Calma tvorí cumlík zvláštneho tvaru, ktorý by mal čo najprirodzenejšie imitovať bradavku a skutočný tok mlieka pri dojčení. Na rozdiel od fľaše uvoľňuje mlieko iba pri skutočnom saní, v momente ako dieťa podtlak preruší, tok mlieka sa zastaví, tak isto ako pri klasickom kojení. a mal by čo najviac imitovať skutočný tok mlieka.

Jednoduchá údržba

Medele Swing™ sa ľahko skladá a rozoberá, tým je jej údržba a manipulácia rýchla a ľahká. Jednotlivé dielce som vždy po použití dôkladne umyla pod tečúcou vodou (možno umývať i v umývačke) a vyvarila. Pre dokonalý vztlak je dôležité všetky časti, najmä ventily a a membrány, nechať po umytí dôkladne preschnúť. Ak nebudú vysušené a správne zatiahnuté, nemusia pri odsávaní dostatočne tesniť.

Ja som mliečko uskladňovala v chladničke alebo rovno zamrazila. Medela síce ponúka špecializované (a drahé) vrecká na mrazenie materského mlieka, využila som lacnejšiu a praktickejšiu alternatívu – sklenené sterilizované poháre od detskej výživy.

Cena a doplnky

Cenovo sa Medela Swing™ radí do vyššej cenovej triedy – je to však kvalitný produkt, ktorému v tejto chvíli nedokážem nič vytknúť.

U Medely musím vyzdvihnúť i široký sortiment náhradných dielov a doplnkov k odsávačke, od náhradných ventilov, prsných nástavcov, hlavíc, memnrán a doplnok pre dojčiace ženy. Jednotlivé modely sú vzájomne kompatibilné, preto som i ja mohla jednoducho použiť komponenty z Medela Harmony™ pri elektrickom odsávaní.

Najlepšie elektrické odsávačky na Heuréke