Kvalitná ručná odsávačka, ideálna na krátkodobé a príležitostné odsávanie.

S viac ako 50 ročnou špecializáciou sa švajčiarska firma Medela radí medzi popredných výrobcov na trhu odsávačiek a pomôcok pre dojčiace matky. Medela ako prvá uviedla na svetový trh dvojfázové odsávanie a tento pôvodný, testovaný model Harmony získal hneď niekoľko prestížnych ocenení, napr. UK parenting Awards, Winner of the Best Manual Breast Pump in 2008,… V čom spočíva výhoda dvojfáyového odsávania a tejto ručnej odsávačky?

Dvojfázová ručná odsávačka materského mlieka Medela Harmony.

Medela

Set Medela Harmony™ (model 2005) obsahuje:

  • 1 ks hlavica s ventilom
  • 2 ks prsný nástavec (SoftFit M a štandardný kryt)
  • 1 ks fľaška 150ml
  • 1 ks ventil a 2 ks tesniaca membrány
  • 1 ks viečko, uzáver a stojan na fľašku
  • 1 ks madlo a tesniaca podložka

Princíp dvojfázového odsávania verne napodobňuje sací rytmus bábätka, tým je odsávanie čo najprirodzenejšie a efektívnejšie.

  • Stimulačná fáza – napodobňuje počiatočný rýchly sací rytmus a urýchľuje nastúpenie tzv. vypudzovacieho reflexu, zvyšuje prietok mlieka a skracuje čas potrebný na odsávanie.
  • Odsávacia fáza – napodobňuje pomalšie hlbšie sanie, ktoré maximalizuje prietok mlieka v čo najkratšom čase.

Vákuum:

  • Stimulačná fáza:  0 -150 mmHg (0 -20 kPa)
  • Odsávacia fáza: 0 – 230 mmHg  (0 -31 kPa)

Hmotnosť: 190g

55,50€medela_medela-harmony_odsavacka
Praktická ručná odsávačka Medela Harmony s výborným sacím ťahom uľaví pri nadbytku mlieka a je šetrná k bradavkám.

Recenzia a praktické skúsenosti

Moje prvé dojmy z odsávačky boli trošku rozpačité, keď sa počas prvej stimulačnej fáze dlho neobjavilo žiadne mlieko. Nevedela som totiž odhadnúť – ako dlho treba bradavky stimulovať. Stačilo pár ťahov opačnou stranou madla a vo fľaštičke sa objavili prvé kvapky mlieka. Odsávanie sa naplno rozbehlo, pri prvom pokuse sa mi za 10 minút podarilo odsať až 45ml (z jedného prsníka) – odsávanie bolo naozaj rýchle a efektívne. Odsávačka Medela Harmony predčila svojim výkonom aj konkurenčnú Phillips Avent Natural.

Prsný nástavec šetrne stimuluje prsné bradavky, tie nezostali podráždené ani načervenalé ako pri iných pokusoch o odsatie mliečka. V porovnaní s pôvodným modelom Medela Harmony s dvoma prsnými nádstavcami v balení, najnovší model obsahuje v balení len jeden. Medela umožňuje výmenu veľkosti a typu nástavcu (v balení je nástavec veľkosti M pre priemer bradavky 24mm) tak, aby odsávanie bolo pohodlné bez zbytočného poškodenia prsného tkaniva. Ako určiť správnu veľkosť prsného nádstavcu?

Odsávačku možno použiť ako fľašu na mlieko, súčasťou balenia je i stojan, kryt alebo v novších verziach i cumlík Calma systém na fľašku. Ja som mliečko uskladňovala v chladničke alebo rovno zamrazila. Medela síce ponúka špecializované (a drahé) vrecká na mrazenie materského mlieka, využila som lacnejšiu a praktickejšiu alternatívu – sklenené sterilizované poháre od detskej výživy.

Ručné vs. elektrické odsávanie

Odsávačka je ľahká a pohodlne sa drží. Ručné odsávanie je tiché, diskrétne a praktické, napríklad ak musíte odsávať na na cestách. Manuálne odsávanie je veľmi namáhavé a hoci som striedala ruky no i po 15 minútach som už nevládala.

Elektrická odsávačka síce brní, vyžaduje pripojenie na zdroj či batérie, no odsávanie je pohodlnejšie a na odsávanie vám stačí jedna ruka.

Použitie a údržba

Odsávačka Medela Harmony™ sa jednoducho skladá a rozoberá, tým je jej údržba a manipulácia rýchla a ľahká. Jednotlivé dielce som vždy po použití dôkladne umyla pod tečúcou vodou (možno umývať i v umývačke) a vyvarila. Pre dokonalý vztlak je dôležité všetky časti, najmä ventily a a membrány, nechať po umytí dôkladne preschnúť. Ak nebudú vysušené a správne zatiahnuté, nemusia pri odsávaní dostatočne tesniť.
Inštrukcie na skladanie, použitie a čistenie odsávačky sú v návode výborne graficky znázornené, stručné a jasné.

Cena a doplnky

S cenou 55,50€ sa Medela Harmony síce radí do strednej cenovej triedy – je to však kvalitný produkt, ktorému v tejto chvíli nedokážem nič vytknúť.

U Medely musím vyzdvihnúť i široký sortiment náhradných dielov a doplnkov k odsávačke, od náhradných ventilov, prsných nástavcov, hlavíc, memrán a doplnok pre dojčiace ženy. Všetky komponenty od Medela možno vzájomne kombinovať, dokonca možno ručnú odsávačku upgradeovať na elektrickú Medelu.

Najlepšie odsávačky na Heuréke