Plánujete cestu lietadlom s bábätkom?
Ako sa na cestu najlepšie pripraviť?
Pamätajte, bez ohľadu na to, či plánujete dovolenku na chate, dovolenku pri mori, či dokonca cestu lietadlom, babičky budú pravdepodobne nariekať rovnako a snažiť sa vás od cestovania odhovoriť. Nenechajte sa odradiť, so správnou prípravou je všetko možné. Spomeňte si predsa na rodiny, ktoré sú nútené cestovať a migrovať naprieč kontinentami.
Nezabudnite pred odletom
Podľa leteckej spoločnosti a typu letu, deti do dvoch rokov môžu „bezplatne“ cestovať bez nároku na sedadlo (tz. na kolenách sprevádzajucej osoby). Hoci letenka je pre dieťa zdarma, uhradiť budete musieť palivové a letiskové poplatky, čiže až tak zadarmo to nie je (ca. 10% ceny letu u Lufthansy). Ak by dieťa malo vlastné sedadlo, platí sa plná cena letu (letenka + poplatky) a tá cestu dvom rodičom s bábätkom môže výrazne predražiť.
- Pri dlhých cestách je ideálne je zvoliť si nočný let – dieťa zaspí a budete mať menej starostí ako počas denného letu.
- Než vyrazíte, uistite sa, že máte všetky potrebné dokumenty pre vás i dieťa – vytlačené palubné lístky pre všetkých cestujúcich (i dieťa), letenky, pasy, poistenie, etc.
Ako vybrať správne sedadlá pre dieťa v lietadle?
V prípade, že dieťa nedokáže sedieť v sedadle lietadla, máte 3 možnosti: držať dieťa na rukách po celú dobu letu, cestovať s autosedačkou (pozor, platí sa plná cena, pretože dieťa potrebuje vlastné sedadlo) alebo si v prípade dlhých letov, môžete prenajať cestovnú vaničku, v ktorej dieťa prespí. Pozor, je ich veľmi málo (ca.6 na celú Economy Class) a odporúčam ich zarezervovať u leteckej spoločnosti dlho dopredu.
Ak prepravca alebo lietadlo detskými vaničkami nedisponuje, odporúčam vám vhodne zvoliť sedadlá, ktoré vám i dieťaťu zabezpečia pohodlnú cestu. Na stránke Seatguru.com si môžete podľa typu lietadla prezrieť rozloženie sedadiel, tipy a skúsenosti cestujúcich. Medzi sedadlami v rovnakej triede môžu byť veľké rozdiely – napr. priestor na nohy, dostupnosť ku kuchynke, blízkosť/ruch v okolí toaliet, hluk v okolí motorov, výhľad. Ak plánujete dlhší let, oplatí sa rezervovať sedadlá vopred a nečakať na check-in.
- Ak cestujete dvaja dospelý a dieťa (bez nároku na vlastné sedadlo), odporúčam sedadlá vo „dvojke“. Pri zasunutí operadiel na ruky sa medzi dvoma sedadlami vytvorí priestor pre dieťa. Navyše nie ste rušení a neobmedzujete ostatných cestujúcich, ktorí by okolo vás potrebovali prejsť.
- Druhou možnosťou, je špekulovať pri rezervácii sedadiel. V prípade, že daný let nebýva vypredaný, môžete si zarezervovať okrajové sedadlá v „trojke“, kým miesto medzi vami bude prázdne. Obvykle sú tieto stredové miesta rezervované ako posledné, preto ak budete mať šťastie, miesto sa nezaplní a môžte doň posadiť vaše dieťa. Ak by to nevyšlo a miesto sa obsadilo, môžete cestujúceho požiadať o výmenu sedadiel – určite to pochopí. Z mojej skúsenosti, práve posledné rady sedadiel v lietadle zastávajú často prázdne.
Preprava na letisku a čakanie na odlet
Dieťa obvykle nárok na prepravu jedného kusu batožiny zdarma dodatočne ku obvyklej príručnej batožine. Týmto kusom môže byť kočár alebo autosedačka – tie si však nemožno vziať priamo do lietadla, ale tesne pred vchodom do lietadla ich prenecháte personálu, ktorý ho umiestni do batožinového priestoru. Rodiny s deťmi majú obvykle nárok na prednostný nástup do lietadla, preto sa nemusíte báť, že by ste na nástup a usadenie v lietadle mali málo času.
Kočárik sa vám zíde pri preprave na letiskových terminále a pri prestupoch, pretože doň môžete umiestniť i časť vašej príručnej batožiny.
Ak však kočárik nepotrebujete, praktická je i šatka – nosič. Pri presunoch na letisku odľahčí rukách. Hoci mnohé letiská majú vyriešené bezbariérové presuny, väčšinou cesta výťahmi s kočíkom trvá oveľa dlhšie. Ak dieťa umiestnite do nosiča, presuny sú rýchlejšie a praktickejšie – rovnako i nastupovanie do lietadla.
Hľadajte detské zóny na letiskách
Mnohé moderné letiská (napr. Praha, Mníchov) majú vyčlenené zóny pre rodiny s deťmi, ktoré padnú vhod pri dlhšom čakaní na odlet. Neraz sa v nich nachádza detská zóna s hračkami a hygienické zariadenia určené pre deti (prebaľovací pult je samozrejmosť).
Hygiena v lietadle
Väčšina lietadiel má na WC prebaľovací pultík, na ktorom dieťa prebalíte pohodlnejšie ako vo vlaku. Majte so sebou však dostatok vlhčených utierok, pretože dieťa objavuje rukami a bude si chcieť v lietadle všetko ohmatať.
Dojčenie a strava v lietadle
Ak dieťa cestuje bez nároku na sedadlo, nemá nárok ani na občerstvenie (ak ho aerolinka na danej trase ponúka). A ak aj špeciálnu detskú stravu má, dieťa na ňu nemusí byť zvyknuté.
- Napriek reguláciam do lietadla je možné vziať limitované množstvo detskej stravy či čaju. Počas letiskovej kontroly vás síce môžu požiadať, aby ste detskú stravu ochutnali, ale obvykle nerobia problémy.
- Ak stále dojčíte, dojčite! Najmä počas vzletu a príletu, kedy dochádza ku zmene tlaku. Dieťa sa upokojí, možno i zaspí. Oblečte si vhodné oblečenie (šatku, blúzku, mikinu), ktoré vám umožní diskrétne a pohodlné dojčenie.
- Pri dlhých letoch je vhodné vziať si odmerané množstvo prášku (umelého mlieka, kaše), aspoň dve sterilné fľašky na mlieko (jednu prázdnu na vodu a druhú na mlieko), ovocné pochúťky do rúčky a sušienky. V lietadle vám letušky poskytnú prevarenú vodu na čaj, sunar, či instantnú kašičku.
Ako zabaviť dieťa počas dlhého letu?
Spočiatku si bude dieťa obzerať lietadlo, sedadlá, časopisy a letáčiky, multimediálny pult, okolitých ľudí, no postupne sa začne nudiť. Ak dieťa počas dlhého letu hneď nezaspí, odporúčam vopred sa zásobiť hračkami a postupne ich dieťaťu ukazovať. Prechádzka po lietadle, na WC, či do kuchynky s množstvom zariadení, bude pre dieťa zážitkom.
Ak ešte stále cestu lietadlom zvažujete, zvládnete to!