Plánujete cestu lietadlom s bábätkom?

Ako sa na cestu najlepšie pripraviť?

Pamätajte, bez ohľadu na to, či plánujete dovolenku na chate, dovolenku pri mori, či dokonca cestu lietadlom, babičky budú pravdepodobne nariekať rovnako a snažiť sa vás od cestovania odhovoriť. Nenechajte sa odradiť, so správnou prípravou je všetko možné. Spomeňte si predsa na rodiny, ktoré sú nútené cestovať a migrovať naprieč kontinentami.

Nezabudnite pred odletom

Podľa leteckej spoločnosti a typu letu, deti do dvoch rokov môžu „bezplatne“ cestovať bez nároku na sedadlo (tz. na kolenách sprevádzajucej osoby). Hoci letenka je pre dieťa zdarma, uhradiť budete musieť palivové a letiskové poplatky, čiže až tak zadarmo to nie je (ca. 10% ceny letu u Lufthansy). Ak by dieťa malo vlastné sedadlo, platí sa plná cena letu (letenka + poplatky) a tá cestu dvom rodičom s bábätkom môže výrazne predražiť.

  • Pri dlhých cestách je ideálne je zvoliť si nočný let – dieťa zaspí a budete mať menej starostí ako počas denného letu.
  • Než vyrazíte, uistite sa, že máte všetky potrebné dokumenty pre vás i dieťa – vytlačené palubné lístky pre všetkých cestujúcich (i dieťa), letenky, pasy, poistenie, etc.

Ako vybrať správne sedadlá pre dieťa v lietadle?

V prípade, že dieťa nedokáže sedieť v sedadle lietadla, máte 3 možnosti: držať dieťa na rukách po celú dobu letu, cestovať s autosedačkou (pozor, platí sa plná cena, pretože dieťa potrebuje vlastné sedadlo) alebo si v prípade dlhých letov, môžete prenajať cestovnú vaničku, v ktorej dieťa prespí. Pozor, je ich veľmi málo (ca.6 na celú Economy Class) a odporúčam ich zarezervovať u leteckej spoločnosti dlho dopredu.

Pri dlhých letoch s bábätkom môže byť praktická cestovná vanička priamo v lietadle. Informujte sa na jej dostupnosť hneď po rezervácii letu, ich počet je obmedzený. Zdroj: www.flyingwithababy.com

Pri dlhých letoch s bábätkom môže byť praktická cestovná vanička priamo v lietadle. Informujte sa na jej dostupnosť hneď po rezervácii letu, ich počet je obmedzený. Zdroj: www.flyingwithababy.com

Ak prepravca alebo lietadlo detskými vaničkami nedisponuje, odporúčam vám vhodne zvoliť sedadlá, ktoré vám i dieťaťu zabezpečia pohodlnú cestu. Na stránke Seatguru.com si môžete podľa typu lietadla prezrieť rozloženie sedadiel, tipy a skúsenosti cestujúcich. Medzi sedadlami v rovnakej triede môžu byť veľké rozdiely – napr. priestor na nohy, dostupnosť ku kuchynke, blízkosť/ruch v okolí toaliet, hluk v okolí motorov, výhľad. Ak plánujete dlhší let, oplatí sa rezervovať sedadlá vopred a nečakať na check-in.

  • Ak cestujete dvaja dospelý a dieťa (bez nároku na vlastné sedadlo), odporúčam sedadlá vo „dvojke“. Pri zasunutí operadiel na ruky sa medzi dvoma sedadlami vytvorí priestor pre dieťa. Navyše nie ste rušení a neobmedzujete ostatných cestujúcich, ktorí by okolo vás potrebovali prejsť.
  • Druhou možnosťou, je špekulovať pri rezervácii sedadiel. V prípade, že daný let nebýva vypredaný, môžete si zarezervovať okrajové sedadlá v „trojke“, kým miesto medzi vami bude prázdne. Obvykle sú tieto stredové miesta rezervované ako posledné, preto ak budete mať šťastie, miesto sa nezaplní a môžte doň posadiť vaše dieťa. Ak by to nevyšlo a miesto sa obsadilo, môžete cestujúceho požiadať o výmenu sedadiel – určite to pochopí. Z mojej skúsenosti, práve posledné rady sedadiel v lietadle zastávajú často prázdne.

Preprava na letisku a čakanie na odlet

Kočárik na letisku

Kočárik si môžete zobrať so sebou až do lietadla, uľahčí vám presuny na letisku.

Dieťa obvykle nárok na prepravu jedného kusu batožiny zdarma dodatočne ku obvyklej príručnej batožine. Týmto kusom môže byť kočár alebo autosedačka – tie si však nemožno vziať priamo do lietadla, ale tesne pred vchodom do lietadla ich prenecháte personálu, ktorý ho umiestni do batožinového priestoru. Rodiny s deťmi majú obvykle nárok na prednostný nástup do lietadla, preto sa nemusíte báť, že by ste na nástup a usadenie v lietadle mali málo času.

Kočárik sa vám zíde pri preprave na letiskových terminále a pri prestupoch, pretože doň môžete umiestniť i časť vašej príručnej batožiny.

Ak však kočárik nepotrebujete, praktická je i šatka – nosič. Pri presunoch na letisku odľahčí rukách. Hoci mnohé letiská majú vyriešené bezbariérové presuny, väčšinou cesta výťahmi s kočíkom trvá oveľa dlhšie. Ak  dieťa umiestnite do nosiča, presuny sú rýchlejšie a praktickejšie – rovnako i nastupovanie do lietadla.

Hľadajte detské zóny na letiskách

Mnohé moderné letiská (napr. Praha, Mníchov) majú vyčlenené zóny pre rodiny s deťmi, ktoré padnú vhod pri dlhšom čakaní na odlet. Neraz sa v nich nachádza detská zóna s hračkami a hygienické zariadenia určené pre deti (prebaľovací pult je samozrejmosť).

Rodinné zóny na letisku

Moderné letiská majú vybudované špeciálne zóny pre rodiny na spríjemnenie čakania na let. Vašeho drobca poteší ihrisko či detský kútik s hračkami.

 

Hygiena v lietadle

Väčšina lietadiel má na WC prebaľovací pultík, na ktorom dieťa prebalíte pohodlnejšie ako vo vlaku. Majte so sebou však dostatok vlhčených utierok, pretože dieťa objavuje rukami a bude si chcieť v lietadle všetko ohmatať.

Dojčenie a strava v lietadle

Ak dieťa cestuje bez nároku na sedadlo, nemá nárok ani na občerstvenie (ak ho aerolinka na danej trase ponúka). A ak aj špeciálnu detskú stravu má, dieťa na ňu nemusí byť zvyknuté.

  • Napriek reguláciam do lietadla je možné vziať limitované množstvo detskej stravy či čaju. Počas letiskovej kontroly vás síce môžu požiadať, aby ste detskú stravu ochutnali, ale obvykle nerobia problémy.
  • Ak stále dojčíte, dojčite! Najmä počas vzletu a príletu, kedy dochádza ku zmene tlaku. Dieťa sa upokojí, možno i zaspí. Oblečte si vhodné oblečenie (šatku, blúzku, mikinu), ktoré vám umožní diskrétne a pohodlné dojčenie.
  • Pri dlhých letoch je vhodné vziať si odmerané množstvo prášku (umelého mlieka, kaše), aspoň dve sterilné fľašky na mlieko (jednu prázdnu na vodu a druhú na mlieko), ovocné pochúťky do rúčky a sušienky. V lietadle vám letušky poskytnú prevarenú vodu na čaj, sunar, či instantnú kašičku.
Jedlo pre deti v lietadle

Nezabudnite na obľúbený nápoj a vlastnú fľašku. Na detskú stravu platia výnimky z bezpečnostných obmedzení. Zdroj: Flickr

Ako zabaviť dieťa počas dlhého letu?

Spočiatku si bude dieťa obzerať lietadlo, sedadlá, časopisy a letáčiky, multimediálny pult, okolitých ľudí, no postupne sa začne nudiť. Ak dieťa počas dlhého letu hneď nezaspí, odporúčam vopred sa zásobiť hračkami a postupne ich dieťaťu ukazovať. Prechádzka po lietadle, na WC, či do kuchynky s množstvom zariadení, bude pre dieťa zážitkom.

Ak ešte stále cestu lietadlom zvažujete, zvládnete to!