Pri výbere autosedačky sme opäť zostali verní značke Britax Römer, ktorú sme používali od narodenia oboch našich potomkov. Autosedačku Britax Römer King II LS sme síce začali používať skôr – asi od prvého roku života, pretože sa nám zdalo, že naše dieťa z modelu Britax Baby-Safe Plus SHR ii už vyrástlo.

Ten moment, kedy sme prvýkrát doma skúšobne odbalili autosedačku, ktorej si mohla dcérka sadnúť, ohmatať, poťahať popruhy bol nepopísateľný – akoby to boli druhé vianoce a pocit dospelosti. Ako sa však osvedčila naostro v aute?

Britax Römer King II LS je detská autosedačka skupiny 1, určená pre deti od 9 mesiacov do veku 4 rokov (9-18kg). Umiestňuje sa po smere jazdy a ako zaujímavý prvok obsahuje svetelný indikátor správneho dotiahnutia pásu.

Britax Römer

Rozmery: 48 x 44 x 74 cm

Hmotnosť: 15kg

Nosnosť: 9-18kg

Aktuálna cena Britax Römer King II LS 2016 Cosmos Black v slovenských e-shopoch: € – € (Zdroj: Heureka.sk, )
  • autosedačka je určená pre umiestnenie po smere jazdy
  • 5-bodový, nastaviteľný bezpečnostný pás
  • svetelný indikátor dostatočného pritiahnutia pásu
  • hlboké, vystužené bočnice
  • výškovo nastaviteľná hlavová opierka a sklon autosedačky
  • odnímateľný poťah, ktorý možno prať v práčke
  • autosedačku možno upevniť štadnardným bezpečnostným pásom
Autosedacka Britax Romer King II LS Recenzia

Masívna, pohodlná autosedačka Britax Romer King II LS so šikovnou vychytávkou – svetelný indikátor dostatočného pritiahnutia bezpečnostného pásu.

Recenzia a praktické skúsenosti

Bezpečnosť

Konštrukcia autosedačky Britax Römer King II LS pôsobí pevne a masívne, k sedadlu sa upevňuje štandardným 3-bodovým pásom, ktorý sedačku počas jazdy drží omnoho spoľahlivejšie ako u menších autosedačiek typu 0, kde je pre upevnenie často potrebný isofix. Samotná sedačka je pomerne hlboká, mäkko vystužená najmä po stranách.

Ten moment, kedy sme prvýkrát doma skúšobne odbalili autosedačku, do ktorej si mohla dcérka sadnúť, ohmatať, poťahať popruhy bol nepopísateľný - akoby to boli druhé vianoce a pocit dospelosti. Ako sa však Britax Römer King II LS osvedčila naostro v aute?

Ten moment, kedy sme prvýkrát doma skúšobne odbalili autosedačku, do ktorej si mohla dcérka sadnúť, ohmatať, poťahať popruhy bol nepopísateľný – akoby to boli druhé vianoce a pocit dospelosti. Ako sa však Britax Römer King II LS osvedčila naostro v aute?

Nastaviteľný 5-bodový bezpečnostný pás je pevný a z vnútornej strany vystužený. Pri vkladaní alebo vykladaní dieťaťa zo sedačky je potrebné pás úplne povoliť, preto jeho správne dotiahnutia stráži svetelná kontrolka. Spočiatku som tejto funkcii príliš nedôverovala a považovala som ju iba za marketingový ťahák, ako podporiť predaje verzie LS. No pri používaní autosedačky som sa mohla presvedčila, ako jednoduché je pozabudnúť na správne dotiahnutie pásu alebo koľko priestoru zdanlivo dotiahnutý pás ešte ponúka. Pri dotiahnutí bezpečnostného pásu je potrebné vynaložiť pomerne veľkú námahu a trúfam si povedať, že bežná žena o len tak nezvládne. S kontrolkou viem, že musím pás potiahnuť a počkať na svetelný a zvukový signál

Čalúnenie a konštrukcia autosedačky

Poťah autosedačky je prateľný a ľahko schne, no túto námamu odnímania poťahu nikomu neprajem. Párkrát sa nám stalo, že dieťa v aute začalo vracať a zvyšky jedla a tekutiny sa cez otvory na poťahu dostali do rôznych priehradok sedačky, ktoré sú veľmi ťažko dostupné. Poťah bezpečnostného pásu, ktorý sa najčastejsie špiní, je síce samostatný ale pomerne náročne sa odníma.

Inštalácia a cestovanie v aute

Bezpečnostný pás je 5-bodový so stredovým upínaním, ktorého popruhy môžno upraviť jednoducho jednou rukou. Inštalácia a manipulácia s pásmi bola pomerne rýchla a jednoduchá – bezpečnostný pás auta treba viesť cez pripravené farebne označené sloty – zvládne to každý.

Ako matke mi vadilo, že aj keď sa autosedačka zmestí na zadné sedadlo (VW Glof Plus), sklon sedenia spôsobuje, že predné sedadlo spolujazdca bolo neustále zašpinené od topánok dieťaťa. A to aj v prípade, že predné sedadlo bolo čo najďalej a zadný priestor našeho auta naozaj nie je primalý. Riešením bolo dieťa vyzuť alebo upraviť sklon autosedačky.

Polohovanie autosedačky je jednoduché aj keď neponúka veľkú variabilitu. Najčastejšie sme využívali zmenu polohy na „spanie“, aj keď v tomto prípade sa naozaj jedná iba o mierny sklon. Operadlo hlavy možno výškovo polohovať.

Vzhľad a cena

Britax ponúka na výber niekoľko farebných prevedení poťahov a od verzie 2017 dokonca aj základní. Síce osobne dizajn produktov nepreferujem, musím uznať, model Britax Römer King LS II patrí k vydareným – dokonca pre našu dcérku sme vybrali modrú verziu, ktorá pôsobí neutrálne.

Ak nehľadáte úplne najnovšiu verziu autosedačiek Britax Römer (ktorá sa väčšinou líši iba vizuálne, farbou poťahu a základne), autosedačka Britax Römer King LS II sa dá zohnať za pomerne prijateľnú cenu – okolo 160 eur, a v bazári ešte lacnejšie. Vzhľadom na to, že ju budete využívať oveľa dlhšie než detskú sedačku – vajíčko, sme sa aj my rozhodli kúpiť novú, nepoužitú sedačku.

Porovnanie najlepších detských autosedačiek v tejto kategórii