Zhruba od 36. týždňa absolvujú budúce mamičky popri bežnej poradni i pravidelné kardiografické vyšetrenie plodu (CTG), tzv. monitor. Vyšetrenie trvá spravidla 20-30 minút a sleduje sa ním aktuálny stav plodu (jeho srdečná frekvencia a pohyby) a tlak maternice. Ak je CTG záznam v poriadku, označí ho pôrodník písmenom (F) ako fyziologický.
Ako vyzerá záznam z monitora?
Vrchná krivka (A) zachytáva srdečnú frekvenciu plodu. Jej fyziologická hodnota sa obvykle pohybuje od 110-150/min. Srdečná frekvencia môže krátkodobo stúpnuť, ako dôsledok akustických či mechanických podnetov. Ak plod spí, je rozpätie krivky naopak veľmi malé (5–10/min). Vtedy pôrodníci obvykle odporúčajú mamičkám vypiť veľa vody, príp. hroznový cukor, aby stimulovali aktivitu plodu a srdečnú aktivitu.
Pohyby plodu môžu byť zaznamenané z pozorovania mamičky (B), alebo priamo prístrojom ako prerušované čiarky v riadku (C).
Ako sa prejavia kontrakcie na monitore?
Druhá, spodná krivka (D) zachytáva bazálny tonus, čiže tlak maternice. Jeho obvyklá hodnota v kľudnom stave je 10 mmHg. Ak sa tlak navýši, znamená to, že prichádza sťah – obvykle poslíčkovia. Maternica pracuje a pripravuje sa na pôrod. O skutočnej kontrakcii hovoríme, až keď krivka stúpne v pravidelných intervaloch nad 50 mmHg a počas pôrodu neraz dosahuje hodnôt až 100mmHg.