Čo nás v Rusovciach najviac zaujalo a čo určite nevynechať?

Cez Rusovce sme doposiaľ len prechádzali a vždy som odkladala návštevu parku na jarné či letné mesiace. Počas zimného lockdownu hľadali zaujímavé miesta v extraviláne, a keď sme na mape našli kaštieľ v Rusovciach, rozhodli sme sa túto lokalitu preskúmať aj počas sychravej zimy. 

Kaštieľ v Rusovciach je veľkolepý, najkrajší pohľad naň je od cesty.

Kaštieľ v Rusovciach je obkolesený vysokým múrom a rozľahlým parkom. Hoci sa v okolí kaštieľa sa dá pomerne jednoducho parkovať na vyhradenom parkovisku, počas našej návštevy bola jedna z brán uzatvorená a do parku sme sa museli dostať obchádzkou. Ak sem necestujete autom, môžete použiť priamo hromadnú dopravu, zastávka Kaštieľ Rusovce; alebo bicykel, keďže do Rusoviec vedie pohodlná cyklotrasa popri ramene Dunaja.

Neogotický kaštieľ v Rusovciach - najkrajší výhľad na schrátralú stavbu je od hlavnej cesty

Kaštieľ v Rusovciach – najkrajší výhľad na schrátralú historickú stavbu je od hlavnej cesty.

Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy – príroda len na skok

Kaštieľ nie je udržiavaný, navyše od parku ho oddeľuje ošarpaný plot a unimobunky. Je to veľká škoda, no verím, že sa raz obnovy tejto pamiatky dočkáme. V parku nás okrem samotnej dominanty zaujalo detské ihrisko a priame napojenie na chránenú krajinnú oblasť Dunajské luhy. Tvoria je potôčiky, močiare, potoky, divoký porast lužných lesov popretkávanú upravenými prírodnými chodníčkami a cyklotrasou. Prechádzka je jednoduchá a zvládnete ju aj s kočíkom. Iba škoda toho blata počas tejto zimy, ale aj to sa dá zniesť.

Dunajské luhy - prírodný klenot

Dunajské luhy – chránená krajinná oblasť v Rusovciach. Prekrásna nedotknutá príroda.

Počas našej prechádzky sme sa nechali viesť chodníčkami až po Rusovský rybník, ktorý nás očaril pokojom a upravenými brehmi.

Antická Gerulata v Rusovciach – národná kultúrna pamiatka

Po ceste naspäť sme sa zastavili pri ďalšej významnej historickej pamiatke v Rusovciach, rímsky  vojenský tábor Gerulata z 1. až 4.storočia. Pamiatky takéhoto významu na Slovensku nevieme predať podobne ako naši susedia, mal by byť určite v hľadáčiku domácich aj zahraničných turistov. Kastel Gerulata a múzeum si máte možnosť prezrieť počas turistickej sezóny (apríl – október), žiaľ mi sme túto možnosť nemali. Architektonická pamiatka sa navyše nachádza v exteriéry, čo je ďalší dôvôd prečo sa sem ešte vrátiť.

Rímsky vojenský tábor Gerulata  - ďalšia so zaujímavostí Rusoviec

Gerulata v Rusovciach – počas našej návštevy bolo múzeum zatvorené. Pošťastila sa mi iba fotka cez plot.

Rusovce celoročne ponúkajú zaujímavé miesta v prírode a exteriéri

Ak vás nebaví ruch veľkomesta, preplnenú Železnú studničku či Kamzík, Rusovce sú naozaj prírodnou lokalitou, ktorá má čo ponúknuť. Či už ako zastávka počas letného cyklovýletu, alebo ako piknik a pobyt pri vode. Už teraz sa teším ako sem v lete opäť zavítame.